Zápis do MŠ

Dne 7.5.2024 od 15:30 do 17:00 v prostorách mateřské školy proběhne zápis do Mateřské školy Heršpice na školní rok 2024/2025.

Dokumenty ke stažení a podrobnosti zápisu naleznete zde.

Zápis do prvního ročníku ZŠ

Do konce dubna je možné se stále přihlásit podáním přihlášky.

Školní družina

Školní družina (dále jen ŠD), je součástí ZŠ Heršpice a má jedno oddělení. Pro činnost ŠD je k dispozici velká místnost, která je využívaná jako běžná učebna 1. třídy. Kromě stabilního vybavení třídy, je v učebně – družině pro větší pohodlí žáků umístěna pohovka ve tvaru „L“, kde děti odpočívají při čtení pohádek. K dispozici máme v učebně interaktivní tabuli.

Pravidelně chodíme na školní zahradu s pískovištěm a herními prvky, která se nachází v areálu školy.  Máme možnost využít i Obecní nebo Hejtmánkovu zahradu, které se nacházejí v nedaleké části obce Heršpice, kde jsou rovněž herní prvky jako je dětský kolotoč, skluzavka nebo lezecká stěna. Poloha školy umožňuje rekreační vycházky k lesu a na nedaleký Jalový dvůr, kde je umístěna ekofarma se spoustou zvířat. Dle možností spolupracujeme a účastníme se některých akcí pořádaných MAP Slavkov.

V ŠD pracuje vychovatelka, která splňuje odbornou kvalifikaci, průběžně prohlubuje svou odbornost a účastní se vzdělávacích akcí. Úzce spolupracuje s třídními učitelkami jednotlivých ročníků a navazuje tak plynule na vzdělávací proces. Díky jejím výchovným kvalitám a umění chodí žáci do družiny moc rádi. Vždy se těší na nepřeberné množství tvořivých, relaxačních a sportovních činností.

Provozní informace

Pondělí–pátek: ranní provoz 6:30 – 7:50 hodin

odpolední provoz 11:40 – 16:00 hodin

Při dřívějším vyzvedávání dětí, prosíme, aby tak bylo učiněno mezi 12:00 až 13:00 hod., jelikož pozdější odchody narušují program a plánované vycházky.

Důležitá informace pro maminky – dávejte dětem náhradní oblečení pro pobyt venku.

Školné ŠD je stanoveno na částku 150,- Kč/měsíc a je využíváno na nákup nových her, stavebnic, sportovních potřeb a pomůcek pro výtvarnou činnost.

Hlavní koncepční záměry:

• Podpora a rozvoj zdravého životního stylu (aktivní odpočinek, přiměřený pohyb-využití školní zahrady; relaxace – poslech hudby, odpočinek, četba, výlety, poznávání okolní přírody)
  • Zvyšování všeobecného přehledu žáků (četba časopisů, knih, besedy, popř.exkurze)
  • Začleňování nově příchozích do oddělení. Respektování jejich rozdílných vlastností, schopností a dovedností
  • Podpora rozvoje interaktivních a komunikativních dovedností verbálních i neverbálních
  • Podpora rozvoje tvořivosti (tvořivého myšlení, řešení problémů, tvořivého sebevyjádření)
  • Podpora čtenářské gramotnosti žáků (četba na pokračování jako součást denního programu ŠD, diskuze o přečteném, vedoucí k porozumění textu,..), podpora správného vyjadřování žáků
  • Podpora matematické gramotnosti žáků (karetní a deskové hry rozvíjející matematickou gramotnost a logické myšlení)
  • Poznávání rostlin a živočichů na naší planetě
  • Rozvoj spolupráce s rodiči
  • Podpora rozvoje manuálních schopností, tvořivého a logického myšlení-nabízet všemožné volnočasové aktivity
  • Vést žáky k osobní samostatnosti-připravovat žáky pro uplatnění v osobním životě
  • Zlepšování společenského chování ve školní jídelně, zásady správného stolování, snaha o zvládnutí základních hygienických návyků
  • Seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému
  • Naučit žáky smysluplně využít volný čas-nabízet pestré zájmové aktivity, rozvíjet zájmy žáků
  • Posilovat schopnost najít své místo ve skupině a společnosti-respektování individuálních potřeb žáků
  • Rozvoj kulturně estetického cítění (pěvecké, taneční, divadelní, výtvarné aktivity)

Kritéria pro přijímání žáků do školní družiny

I. Do školní družiny (ŠD) jsou přijímáni žáci v souladu se zákonem 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání, ve znění pozdějších novel a vyhláškou 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání.

II. O přijetí rozhoduje ředitel školy na základě vyplněných náležitostí v závazné elektronické přihlášce v systému Edookit a na základě splněných kritérií pro přijetí, a to maximálně do výše stanovené kapacity ŠD.

III. Nastane-li skutečnost, že zájem o přijetí do ŠD je vyšší, než je stanovená kapacita ŠD, rozhoduje o přijetí žáka do ŠD ředitel na základě těchto kritérií:

1. Nejdříve budou přijati všichni zájemci o ŠD z 1. ročníku.
  2. Dále budou přijati všichni zájemci o ŠD z 2. ročníku.
  3. Zájemci o ŠD z 3. ročníku budou přijímáni do naplnění kapacity ŠD. V případě, že by mohlo dojít k překročení kapacity, budou přednostně přijímáni zájemci o ŠD, kteří:

a) již mají sourozence v ŠD,
b) na základě věku (data narození) od nejmladšího po nejstarší.

Vychovatelka

• Miroslava Lupečková
  • tel.: 731 472 712

Celý školní řád družiny naleznete zde.

Školní družina

dnes, neděle 28. 4. 2024